KEDİLER NEDEN DÖRT AYAK ÜSTÜNE DÜŞER?

2008-10-19 20:42:00

KEDİLER NEDEN DÖRT AYAK ÜSTÜNE DÜŞER?

Bugün yüksekten atlayan bir kedinin yine dört ayak üstüne düşüşüne tanıklık ettikten sonra, neden hep böyle düşüyorlar sorusuna cevap aramaya başladım, işte bulduklarım:

Bilimsel olarak düşen bir cisme dışarıdan kuvvet uygulamak ve bir açı vermek mümkün değildir. Fakat kediler düşüş esnasında dışarıdan hiç bir kuvvet uygulanmadan tamamen kendi kontrolleriyle vücutlarını tam ters yöne çevirebilmektedirler. (Şaşırdıımmm)

Kediler önce sırt üstü düşerken bacaklarını kendilerine çeker, kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırır ve sonra belli bir noktada havada ani bir manevrayla önce başlarını sonra gövdelerini yere doğru döndürürler. Bundan sonra bacaklarını ve kuyruklarını açar, böylece paraşüt etkisi yaparak hızlarını frenlerler ve yere yumuşak bir şekilde düşerler.(Bunu bilinçli ve planlı olarak mı yapmaktadırlar, yoksa tamamen içgüdüsel mi?)

İlginç olan ise 100 metre yüksekliğinde bir binaya nazaran, 32 katlı bir binadan düşen kedinin yaralanma riskinin daha fazla olmasıdır. (Bu düşme hızının belli bir mesafede sabitlenmesi ile ilgilidir)

Bulduğum yanıt dört ayak üstüne düşme soruma karşılık versede, beraberinde başka sorular getirdi. Şimdi onları da araştırmam lazım.:))

Güzel günler dileklerimle...

1792
0
0
Yorum Yaz